how much does it cost to grow 1 weed plant

Even when growing with lamps indoors, a single marijuana plant can yield a whole pound of weed with the proper growing techniques. Clearly, less is the most cost-effective option!

In many areas, there is a six-plant limit. If that seems small, keep in mind that with just six plants or less, you can still yield plenty. Plus, it is way easier to handle six plants instead of something like fourteen. This is especially true when growing indoors. Think about how much yield you can produce under a grow lamp. For example, using four plants under a 600-watt HPS (High Pressure Sodium) lamp will produce more yield than squeezing sixteen of them under that lamp.

Seed Coupon Included.

So how much should you grow?

Also, when you only grow a few plants, things like fans and carbon filters to reduce the smell aren’t necessary.

The other good thing about LED lights is that they are cost effective. Using LED lights can save you money compared to Compact Fluorescent Lights (CFL). CFL lights take longer to become fully lit and can’t be dimmed, so they’re not very energy efficient. LEDs emit very little heat to produce the same amount of good light as HPS lights. You can produce a much larger yield with 5 marijuana plants in a 600-watt grow tent (see above) using HPS lights than with CFL lights in the same space.

When growing outdoors, it is highly unlikely you’ll get more than a few ounces of weed if you only throw the seeds in the ground and never give them the right care. That’s why it’s better to start with a Pot for Pot since it provides everything needed to grow healthy marijuana plants outdoors or inside.

One reason people like LED lights is that they tend to generate far less heat when compared to HPS lights. Because of this, your plant will use less water, which means they won’t necessarily need as much water or nutrients.

Grow lights can also help you alter the lighting schedule to encourage flowering, but that’s something you don’t need to worry about with auto-flowering seeds, which is the variety we encourage for first time growers. When growing in a windowsill, choose auto-flowering plants, since you won’t need to alter the amount of light to induce the flowering phase — those plants will grow no matter what.

You really don’t need to grow a ton of cannabis plants to get enough weed. If you keep it small, there is no reason growing marijuana should be expensive.

Growing Marijuana Costs.

Below are some costs that are typically associated with growing marijuana:

Our complete grow kits include everything you need to go from seed to your very own supply of high grade medical cannabis.

As you can see, growing in the sun is the most cost effective way to get great bud at home. Growing marijuana doesn’t have to be expensive, and it definitely does not have to be hard, when you start with a Pot for Pot.

Your marijuana plants need enough light to grow, and generally, 3-4 hours of direct sunlight is the minimum needed. A windowsill will typically give them enough to do it effectively. Grow lights can provide higher yields, but natural sunlight has been doing a great job since long before LEDs were invented, and it’s totally free!

Typical Costs of Growing Marijuana.

We even help you with seeds! We’ve sourced high-quality breeders and selected the best strains for easy, guaranteed germination (seeds sold separately). In terms of your kit, you can choose from four options, each equipped with a mini pot to germinate your seeds, a full-sized fabric pot, Superb TM Soil, food for your plant, and many other tools and goodies. Choose yours based on the amount you intend to grow.

Let’s say you grow 5 marijuana plants in a 4×4 foot grow tent using a 600 watt HPS lamp. This will run the price tag to about $2000 per year with a yield of a single pound. That works out to about $100 per plant if you are harvesting 4 times a year.

Harvest up to a pound.

Grow Year Round.

The cost associated with growing marijuana plants can be a bit scary if you don’t know your stuff, but your new hobby really doesn’t have to break the bank. Even indoor growing can be quite affordable when well planned, and it is also a discreet way to produce high yields for both recreational and medicinal purposes.

With a 1000-watt bulb, ideally, you will produce up to a gram of flower per watt. Realistically, when starting out, you might get anywhere between half a gram and a gram per watt. This assumes you avoid pests and disease, and you feed your plants nutrients to keep them healthy. You should set aside an hour or more every couple days to observe your plants and work in the garden to keep your plants happy.

If you already own equipment from growing other types of plants, you can certainly reuse many of these startup materials for growing cannabis. Growing just a plant or two in your yard will cost even less than the prices listed in these table.

If a 6′ x 6′ ft space is unrealistic, consider growing in a much smaller space using a grow tent. Grow tent dimensions start at 2′ x 2′ x 5′ for under $1,000, which includes everything you’ll need to grow cannabis except for soil and the plants. You can usually grow two to four plants in 1- to 3-gallon pots, and you’ll most likely use a 400-600 watt light.

Not included in the price estimates is the cannabis plants themselves. For this exercise, we’ll use six clones to save space and reduce our vegetative growth time. A single clone can cost between $10-$30, but higher-quality clones can be more expensive. Our plants will spend around a month in vegetative growth and around 8-10 weeks flowering.

Reflecting on the costs between purchasing cannabis and growing your own in addition to the benefits that each method has to offer might have you clearly leaning to one side or stuck in a stalemate. Cannabis is not cheap or easy to grow, and chances are you will get higher quality, more diverse products at the local shop.

Cost Estimates of a Small Closet Cannabis Grow.

The ability to walk into a store and purchase cannabis products is a luxury that shouldn’t be taken for granted. Products like flower, concentrates, edibles, and more range in potency, flavor, and effect, and require expensive machinery and a high level of skill to produce. The diversity of flower and quality genetics is something most consumers couldn’t dream of 20 years ago.

Looking at these totals, you’ll find that growing can be done for a much lower price than purchasing your product at the store. However, labor and property aren’t included in these costs. Someone will have to check in on the garden daily and spend time pruning, trimming, feeding, watering, and monitoring the plants for signs of disease, rot, or mold. Growing cannabis is labor-intensive and can be difficult, but if you’re looking for a new hobby and have the time to dedicate to it, you will save money and enjoy yourself.

Other expenses that may have an impact on your grow are equipment having to do with security or controlling odor.

For the most part, this is also true of cannabis, but let’s take a look at the numbers and see how growing your own stash and buying from a dispensary or adult use store compare.

But growing your own cannabis does present some difficulties. Pests, mold, and other diseases can rapidly sabotage a grow and leave you with a bad crop. If you’re completely new to growing, trial and error could lead to some costly mistakes as you learn how to properly raise healthy crops with strong yields.

With the legal cannabis market, consumers can buy an array of products without considering cultivation, much like buying produce at a grocery store. Grocery stores are supplied by farms that take care of the cultivation and grow a product at a reasonable price.

If you’re curious about the approximate costs of growing your own cannabis, keep in mind that pricing varies between growing indoors and outdoors, as well as the size of your grow.

When including estimated labor costs of $20 per day for the growing period, the prices change significantly. (We adjusted the labor time needed for the 2′ x 2′ space at $10 per day because the size of the space is much more manageable.)

It also allows you to explore growing techniques, genetics, harvest times, and curing strategies. This all requires time and effort, but it’s satisfying in the long run.

Estimated Price Per Gram of Indoor and Outdoor Cannabis Grows.

For this estimate, we are growing in a climate where plants can be outside from the start of the season (July) to the end of the season (October). Again, we assume using clones to start, which aren’t included in our cost estimates.

For our indoor cannabis grow cost estimates, we estimated costs for a 6′ x 6′ grow space, using soil as the growing medium, and only one room for both vegetative growing and flowering. Also, let’s assume we’re in a temperate climate where the use of A/C won’t be necessary, which will save some energy costs.

But these products are subject to high taxes and regulations that make packaging and distribution expensive.

Costs Estimates of Store-Bought Cannabis (click to enlarge)

Growing cannabis outdoors can be a very simple startup process. The biggest factor to take into account is the climate where you live. It needs to be sunny and dry enough to promote growth and prevent rot, and it needs to stay sunny and warm long enough into the fall to allow the plants to finish flowering. Growing in a greenhouse can help regulate temperature and moisture-related issues.

You can get high yields of quality product growing outdoors. A plant grown in a 10-gallon pot should net you between 1-2 lbs of flower. You’ll need to consider the amount of time you will put into your garden—a couple of hours every couple of days on average should be enough to take care of your plants. Some days won’t require any work while others will require a bit.

Small Closet Grow.

Growing your own cannabis has its own set of benefits and drawbacks. Taking cultivation into your own hands gives you complete control of what goes into your cannabis, and it also gives you full knowledge of the growing process and a better understanding and appreciation of the plant.

However, if you want to explore producing your own crop and if it feels less like labor and more like a hobby, then perhaps a personal garden is the way to go.

If you use a hydroponics setup , you must purchase an inert growing medium such as coco coir or rockwool, and are also responsible for ensuring that your crop gets all the nutrients it needs. The cost of the system itself depends on the ‘type’ you choose. For instance, a 12-plant watering system could cost over $500, but there are cheaper options for under $200.

You can purchase seeds online for anywhere between $10 and $20 apiece. There should also be options to purchase 3-packs, 5-packs, and 10-packs at least. A 10-pack should cost 20% or so less per seed. A 5-pack is the most popular option (most states only allow you to grow a maximum of six plants) and will probably cost approximately $60.

According to Grand View Research, the global market could grow to over $146 billion per year by 2025. The legalization of weed in Canada means that America will no longer have such a huge market share, but the industry will grow to unprecedented levels in the near future.

Hydroponics.

As temperature and humidity play such a crucial role in growing marijuana, purchase a thermometer and hygrometer, or an all-in-one device. They are available for just $10. If you live in an area where the water isn’t suitable for weed, consider buying a reverse osmosis system to purify the water. The cost ranges from $150 to thousands of dollars.

We also recommend purchasing a pH testing kit. If your crop’s growing medium is outside the 6.0 to 6.8 range (5.5 to 6.5 for hydroponics), the ability of the plants to absorb nutrients will be compromised. There are decent pH testing kits for just $20. You should also invest in a digital timer for around $25. They ensure that your plants are growing on the right lighting schedule.

The simplest way to grow weed at home is to invest in a grow tent . They are designed specifically for growing marijuana, are easy to assemble, and will cause no damage to your property. A two by two-foot (2’ x 2’) tent will cost approximately $120 and can house a maximum of three plants.

Filters aren’t a necessity, but they clean the air and eliminate the smell of weed. Typically, you can expect to pay over $100 for a filter and duct fan combination. You also need clip fans to keep your grow tent closed and circulate the air inside; they cost approx. $30.

As your plants don’t get the benefit of sunlight when growing indoors, it is your responsibility to ensure they get all the light they need. During the vegetative stage, your plants should be exposed to at least 18 hours of light per day. It drops to 12 hours during blooming. There is a variety of grow light options which vary in price and power.

Incidentally, Canadian companies are selling ‘starter kits’ for under $500. They consist of a 2’ x 2’ grow tent, nutrients, pH drops, a digital timer, clip fan, adjustable hangers, lighting, and CO2 bags. You also have to factor in the cost of electricity, but that is an exceptional deal.

Although it depends on the strain, you should be able to find weed for that price or less at a dispensary. It is when you grow cannabis on a larger scale (within the limits of the law) that you see the real benefits. Let’s say you spend $4,000 on your setup during the year but produce approximately 1,000 grams of marijuana. At $4 a gram, you are definitely winning, especially if you need weed for medicinal purposes .

Seeds.

The Cannabis Business Plan website suggests that the average commercial operation has costs of $830,000 per annum! When you add in the heavy taxes on weed businesses, and difficulties finding a bank that will do business with you, cannabis-based businesses will find it tough to make their fortune.

If you live in a state where it is legal to grow weed at home, you don’t have such worries. What you need to determine is if your weed usage warrants a home grow. In this guide, we take a brief look at the cost of setting up an indoor marijuana grow room at home.

A 3’ x 3’ tent houses up to four plants and could cost more than $200. Larger tents may cost over $300.

A super soil mix can cost between $20 and $50, while there are also nutrient kits on the market for $80+. There is a school of thought that professional soil and nutrient mixes are a better option than natural plant soil because of fewer contaminants.

Compact Fluorescent Lights (CFLs) for example, are the weakest but are useful for small grow rooms and available from as little as $50 for 200 Watts, depending on the spectrum. HID and LED lights are more expensive but provide far more light. For example, a 140-Watt light could cost over $300, but is far more ‘energy efficient’ than CFLs.

Building Your Grow Room.

With legal medicinal marijuana now available in 33 American states and D.C. , the industry is set for a golden age. In fact, there are so many commercial cultivators that states such as Oregon have a massive surplus. In 2017, the global legal marijuana industry was worth around $9.5 billion per annum; the United States accounted for 90% of it!

Electricity costs are harder to calculate because the cost varies across the United States. The national average is approximately If you are using soil, it is also necessary to purchase different sized pots. When your plant grows, you have to transport it to a larger pot. You also have to purchase soil. There is also the option to buy hardware such as stakes, zip ties, anda screen if you are going to attempt the Screen of Green (SCROG) or Sea of Green (SOG) growing methods..13 per kWh. A 320-Watt LED grow light probably uses almost 6-kilowatt hours per day during the vegetative stage . In flowering, the same light uses almost 4-kilowatt hours a day. Overall, the cost of electricity for this single grow light is approximately $4 per week. For three lights and a 10-week grow, your electricity cost is $120.

If you choose the most basic of setups, you can begin growing marijuana at home indoors for under $2,000. The main benefit is that you can enjoy several harvests each year, and most of the equipment you purchase can be used over and over again. Smaller setups might produce 200 grams which works out at around $10 a gram.

When you add in extra costs such as a hood and ballast, a 1000-Watt setup could cost up to $600. Hopefully, you can produce a gram per watt. This would equate to just under 36 ounces.

How long do you spend tending to your marijuana plants? Compare it to how much you are paid for working per hour. Even if it works out at around $20 a day, that equates to $1,400 during a 10-week grow.

When it comes to setting up an indoor grow, it is best to keep it simple. It should go without saying that you must purchase feminized seeds , or use cuttings from a female ‘mother’ plant. If you purchase regular seeds, half of them will become male plants. While male plants have their uses, they will not grow the resinous, cannabinoid-rich buds that you want.